Špongia 2021

Športové programovanie oči neodpudzujúcich grafických interaktívnych aplikácií

Čo je to Špongia?

Špongia je súťaž v programovaní (a kreslení, a ozvučení, atď) počítačových hier. Súťažiacimi sú 1-6 členné tímy žiakov ZŠ, SŠ a gymnázií, ktorí majú vo vymedzenom čase vyrobiť hru podľa zadania. Týždeň po skončení programovania príde najdôležitejší deň súťaže - každý tím svoj program krátko odprezentuje. Ten istý deň porota udelí tým najlepším ceny.

Program sa hodnotí vo viacerých kategóriách: Hrateľnosť, Technická vyspelosť, Splnenie zadania, Grafika, Zvuk, Atmosféra, Nápad a Promo, pričom aj diváci budú môcť prispieť do hodnotenia formou ankety. Na základe výsledkov v týchto kategóriach sa určí konečné poradie a absolútny víťaz.

Ako súťaž prebieha

Minulosť

Všetko to začalo koncom školského roka 2005/2006. Peter Mindek a Dano Lovásko, vtedy ešte ako žiaci ŠpMNDaG, si medzi sebou zorganizovali priateľskú súťaž v programovaní - obaja mali napísať autíčkovú hru, kde by sa súťažilo na kolá. Dali si na to týždeň a potom ukazovali svoje výtvory spolužiakom a učiteľom, ktorí hodnotili, ktorý program bol podľa nich lepší.

Jedným zo spolužiakov bol aj Mišo Szabados. Štýl súťaže sa mu zapáčil a tak išiel za učiteľom informatiky Aninom Belanom, či by nestálo za to takú súťaž zorganizovať vo väčšom - tímovo a s verejnými prezentáciami programov.

A veruže sa súťaž aj konala. Prvého ročníka sa zúčastnilo 7 tímov, všetky zo ŠpMNDaG. Súťaž sa vydarila, a tak sa zorganizoval ročník ďalší - tektokrát však už boli pozvané aj školy GJH a Gamča. V treťom ročníku mala porota zastúpenie zo všetkých troch škôl, vo štvrtom bol dokonca porotcom vývojár z hernej firmy Cauldron a aj keď firma medzitým zmenila meno, v spolupráci naďalej pokračujeme.

Dnes sme na prahu šestnásteho ročníka. Sme radi, že môžeme ponúknuť súťaž vymykajúcu sa štandardu - od súťažiacich očakávame, že budú vedieť tímovo spolupracovať, používať najnovšie technológie a v neposlednom rade aj hrať sa!

Čo je ŠpMNDaG?

Názov ŠpMNDaG znamená "Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium". Táto škola vznikla vtedy ešte pod iným názvom v roku 1993, pričom od roku 1999 bola rozšírená o gymnázium. Teraz je hlavným organizátorom Špongie a v jej budove sa koná aj vyhodnotenie.

Iste sa pýtate, čo je na tejto škole také mimoriadne, keď to má v názve. Nuž mimoriadni sú žiaci, učitelia a v neposlednom rade aj naša milá pani vrátnička.

Viac sa dozviete na oficálnej stránke školy.