Štrbské Pleso

Štrbské Pleso je osada vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 1376 m.n.m, súčasť obce Štrba. Leží na brehu rovnomenného plesa, je to známe turistické aj lyžiarske miesto.

Turistika

Zo Štrbského Plesa vedie veľmi veľa rôznych turistických chodníkov robiacich túto osadu obzvlášť zaujímavú. Z osady sa dá ľahko dostať na Tatranskú magistrálu a odtiaľ do Podbanského alebo k Popradskému plesu a Ostrve. K Popradskému plesu vedie ešte jeden chodník, tzv. letný chodník. Z osady vedie chodník k Jamskému plesu a na Kriváň. Z osady vedie chodník aj do Furkotskej a Mlynickej doliny. Posledný chodník vedie do Tatranskej Štrby.

Lyžovanie

História

Začiatky osady sa začali písať v roku 1872, keď vlastník pozemkov okolo Štrbského plesa Jozef Szentiványi postavil na brehu Štrbského plesa prízemnú chatku, ktorú najprv používal sám. Po čase ju sprístupnil ostatným turistom na nocľah. Následne sa aj s podporou Szentiványiho začala osada zväčšovať a zväčšovať.

V roku 1906 na Štrbskom Plese sprístupnili prvú časť Veľkého hotela (neskoršie Kriváň), ktorý postavila bruselská firma Wagons Lits Cook a v roku 1922 jeho druhú časť - liečebný dom Hviezdoslav. Počas prvej svetovej vojny sa sanatória premenili na vojenské lazarety. Po skončení vojny sa správy klimatických kúpeľov ujalo pražské ministerstvo verejného zdravotníctva a telesnej výchovy prostredníctvom celoštátneho podniku Štátne kúpele. V roku 1924 boli prepojené budovy Hviezdoslav a Kriváň do veľkého komplexu. V roku 1932 vyrástla hospodárska budova, štát prevzal do vlastníctva súkromné letohrádky predovšetkým maďarskej šľachty postavené ešte za Uhorska. Klub československých turistov k stanici zubačky pristavil turistickú reštauráciu a nocľaháreň. Po druhej svetovej vojne a po znárodnení v roku 1948 výhradnú správu nad kúpeľmi prevzal štát, i napriek tomu kúpeľný komplex postupne chátral. Po novembri 1989 a páde režimu bola historická časť Štrbského Plesa sprivatizovaná a vznikli Kúpele Štrbské Pleso. Väčšinovým vlastníkom sa stala Vzájomná životná poisťovňa a 5 percent patrilo mestu Vysoké Tatry. Nakoniec kvôli zlému stavu boli kúpele zatvorené. V roku 2003 pripravil architekt Peter Černo novú štúdiu rekonštrukcie a stavby bývalého liečebného domu Hviezdoslav. Po rozsiahlej prestavbe bol celý objekt prebudovaný na dnešný luxusný päťhviezdičkový hotel, spoločnosti Kempinski, známy v súčasnosti aj ako Kempinski.

Pre Štrbské pleso bola mimoriadne významná jedna udalosť, a to MS v skokoch na lyžiach 1970.
Táto akcia podnietila výstavbu nových objektov pre návštevníkov Štrbského Plesa, turistov, športovcov, novinárov, ale aj pre obyvateľov osady samotnej. Do zoznamu budúcich objektov bolo zahrnuté lyžiarske stredisko s hotelom FIS, hotel Panoráma (bol dokončený v roku 1970), ubytovne Jedľa, Smrek, Zrub, budova spojov, verejné služby a zariadenia, autoparkovisko, rekonštrukcia Cesty Slobody a nové sídlisko pre obyvateľov v Tatranskej Štrbe. Na brehu plesa bol postavený hotel Patria.